A.B.7.5 Tilbagebetaling af told ved klagesager med mere og renteloven
Indhold
Dette afsnit handler om frist for tilbagebetaling fra Toldstyrelsen (SKAT) af told i forbindelse med medhold ved domstolene eller Landsskatteretten og rentegodtgørelse efter renteloven, når det ikke fremgår af en særbestemmelse.
Tilbagebetaling af told fra Toldstyrelsen (SKAT) i forbindelse med medhold ved domstolene eller Landsskatteretten, se nærmere A.A.12.2 Tilbagebetaling som følge af afgørelse og forrentning af tilbagebetaling af beløb fra Toldstyrelsen (SKAT), se nærmere A.A.12.3 Forrentning af tilbagebetalingsbeløb fra SKAT.
Bemærk:
A.A.12.3 handler om anvendelsen af renteloven.
Indenfor skatteministeriets ressortområde findes mange særbestemmelser som regulerer rentegodtgørelsen. Disse særbestemmelser finder anvendelse forud for renteloven og det gælder også i det omfang rentegodtgørelsen fremgår af EUTK og/eller andre EU-forordninger med mere, som er direkte anvendelige i Danmark.
Læs også:




I Østre Landsret findes der 3 dommere, der har deltaget i henholdsvis 23, 28 og 37 skattesager, og som aldrig har givet en skatteyder medhold i noget, hverken helt eller delvis.





,, Rigsrevisionens undersøgelse har vist, at der i knap halvdelen af klagesagerne ikke findes dokumentation for den afgørelse, som SKAT har truffet, og at et af hovedprincipperne inden for forvaltningsretten - officialprincippet - er tilsidesat. Det er i sådanne sager ikke muligt at vurdere, om SKAT har taget saglige hensyn i klagebehandlingen.
Rigsrevisionens beretning om den offentlige ejendomsvurdering, august 2013
Værelsesudlejning (hus og ejerlejlighed)
Værelsesudlejning (andelsbolig)
Skattefri avance ved salg af hus
Skattefri avance ved salg af ejerlejlighed
Erhvervsmæssig sommerhusudlejning
Registreringsafgift for nye og brugte motorkøretøjer
Registreringsafgift ved indførsel af brugt bil