F.A.34 GL FA 10 Udfyldelse af toldangivelsen
Indhold
Dette afsnit handler om baggrunden og opbygningen af fortoldningsangivelsen og om, hvordan den skal udfyldes.
Afsnittet indeholder:
- Fortoldningsangivelsens opbygning og generelle regler for udfyldelse (F.A.34.1 Fortoldningsangivelsens opbygning og generelle regler for udfyldelse)
- Udfyldelse af rubrikkerne i fortoldningsangivelsen (F.A.34.2 Udfyldelse af rubrikkerne i fortoldningsangivelsen).
Læs også:




I Østre Landsret findes der 3 dommere, der har deltaget i henholdsvis 23, 28 og 37 skattesager, og som aldrig har givet en skatteyder medhold i noget, hverken helt eller delvis.





,, Rigsrevisionens undersøgelse har vist, at der i knap halvdelen af klagesagerne ikke findes dokumentation for den afgørelse, som SKAT har truffet, og at et af hovedprincipperne inden for forvaltningsretten - officialprincippet - er tilsidesat. Det er i sådanne sager ikke muligt at vurdere, om SKAT har taget saglige hensyn i klagebehandlingen.
Rigsrevisionens beretning om den offentlige ejendomsvurdering, august 2013
Værelsesudlejning (hus og ejerlejlighed)
Værelsesudlejning (andelsbolig)
Skattefri avance ved salg af hus
Skattefri avance ved salg af ejerlejlighed
Erhvervsmæssig sommerhusudlejning
Registreringsafgift for nye og brugte motorkøretøjer
Registreringsafgift ved indførsel af brugt bil