C.A.10.2.6.1.2 Aldersforsikringer (skattekoder 33 og 44)
Indhold
Afsnittet handler om, hvilke krav der skal være opfyldt, for at aldersforsikringer er omfattet af reglerne i PBL (pensionsbeskatningsloven) § 10 A, jf. PBL (pensionsbeskatningsloven) § 10.
Afsnittet indeholder:
- Krav til aftaler om aldersforsikring
- Invalidesumsforsikring
- Indsættelse af begunstigede
Krav til aftaler om aldersforsikring
PBL (pensionsbeskatningsloven) § 10 A, der er indsat ved lov nr. 922 af 18. september, henviser til PBL (pensionsbeskatningsloven) § 10 med hensyn til kravene til aftaler om aldersforsikring, da betingelserne for oprettelse af aldersforsikring er de samme som for oprettelse af de hidtil fradragsberettigede kapitalforsikringer. Se afsnit C.A.10.2.5.1.2 Kapitalforsikringer i pensionsøjemed (skattekode 03 og 14) om krav til aftaler om kapitalforsikring.
Invalidesumsforsikring
Aldersforsikring kan kombineres med en invalidesum, der udbetales til den forsikrede i tilfælde af invaliditet, som medfører en varig nedsættelse af erhvervsevnen/arbejdsevnen med mindst 2/3. Se PBL (pensionsbeskatningsloven) § 10, stk. 2, som efter PBL (pensionsbeskatningsloven) § 10 A også gælder for aldersforsikring.
Se mere om invalidesumsforsikringer i afsnit C.A.10.2.5.1.4 Invalidesumsforsikring i tilknytning til kapitalpensionsordninger
Indsættelse af begunstigede
Pensionsopspareren har mulighed for at bestemme, hvem der skal have udbetalt forsikringssummen, hvis han eller hun dør, inden aldersforsikringen er kommet til udbetaling, ved at indsætte en begunstiget i policen.
Der gælder de samme regler som for kapitalforsikring med hensyn til, hvem der kan indsættes som begunstigede, samt med hensyn til, hvad der gælder, hvis der ikke er indsat en begunstiget. Se PBL (pensionsbeskatningsloven) § 10, stk. 1, nr. 4, jf. § 5, stk. 2, og afsnit C.A.10.2.5.1.2 Kapitalforsikringer i pensionsøjemed (skattekode 03 og 14)
Se også
Se også afsnit C.A.10.2.6.2 Anbringelsesregler for aldersforsikring og aldersopsparing om kravene til anbringelse af midlerne i en aldersforsikring eller - opsparing.
Læs også:




I Østre Landsret findes der 3 dommere, der har deltaget i henholdsvis 23, 28 og 37 skattesager, og som aldrig har givet en skatteyder medhold i noget, hverken helt eller delvis.





,, Rigsrevisionens undersøgelse har vist, at der i knap halvdelen af klagesagerne ikke findes dokumentation for den afgørelse, som SKAT har truffet, og at et af hovedprincipperne inden for forvaltningsretten - officialprincippet - er tilsidesat. Det er i sådanne sager ikke muligt at vurdere, om SKAT har taget saglige hensyn i klagebehandlingen.
Rigsrevisionens beretning om den offentlige ejendomsvurdering, august 2013
Værelsesudlejning (hus og ejerlejlighed)
Værelsesudlejning (andelsbolig)
Skattefri avance ved salg af hus
Skattefri avance ved salg af ejerlejlighed
Erhvervsmæssig sommerhusudlejning
Registreringsafgift for nye og brugte motorkøretøjer
Registreringsafgift ved indførsel af brugt bil