F.A.11.2.3 Fradrag af et allerede betalt importafgiftsbeløb
I tilfælde, hvor der opstår toldskyld for en varer, som er overgået til fri omsætning til nedsat told på grund af deres særlige anvendelse formål, og toldskylden er opstået på grund af en mangelende efterlevelse af toldreglerne, skal den betalte told fratrækkes toldskyldsbeløbet.
Dette gælder også, hvis der opstår toldskyld for affald og skot, når sådanne varer tilintetgøres.
Tilsvarende gælder for varer, der er kommet ind i EU under proceduren for midlertidig import, og som har været delvist fritaget fra told.
Se EUTK artikel 80.
Domstolen har i C-252/87, Kiwall, fastslået, at en varer ikke kan pålægges dobbelt toldskyld. Sagen vedrørte varer indsmuglet i Danmark, og som herfra var transporteret som intern fællesskabsforsendelse som EU-varer til Tyskland, hvor de blev bragt i fri omsætning.
Læs også:




I Østre Landsret findes der 3 dommere, der har deltaget i henholdsvis 23, 28 og 37 skattesager, og som aldrig har givet en skatteyder medhold i noget, hverken helt eller delvis.





,, Rigsrevisionens undersøgelse har vist, at der i knap halvdelen af klagesagerne ikke findes dokumentation for den afgørelse, som SKAT har truffet, og at et af hovedprincipperne inden for forvaltningsretten - officialprincippet - er tilsidesat. Det er i sådanne sager ikke muligt at vurdere, om SKAT har taget saglige hensyn i klagebehandlingen.
Rigsrevisionens beretning om den offentlige ejendomsvurdering, august 2013
Værelsesudlejning (hus og ejerlejlighed)
Værelsesudlejning (andelsbolig)
Skattefri avance ved salg af hus
Skattefri avance ved salg af ejerlejlighed
Erhvervsmæssig sommerhusudlejning
Registreringsafgift for nye og brugte motorkøretøjer
Registreringsafgift ved indførsel af brugt bil