C.H.2.1.8.5 Genbeskatning af fradrag ved indkomstopgørelsen
Indhold
I dette afsnit omtales de regler om nedsættelse af anskaffelsessummen, der gælder for ejere af nyopførte udlejningsejendomme til helårsbeboelse, som har fået andel i investeringsrammen for 2003 til fremme af privat udlejningsbyggeri, og som ved indkomstopgørelsen har fået fradrag for en beregnet anskaffelsessum.
Afsnittet indeholder:
- Fradrag ved indkomstopgørelsen
- Genbeskatning af fradrag ved nedsættelse af anskaffelsessummen.
Fradrag ved indkomstopgørelsen
Ejere af nyopført fast ejendom, der udelukkende var bestemt til udlejning til helårsbeboelse, kunne ved indkomstopgørelsen under visse betingelser fradrage et beløb svarende til ejendommens anskaffelsessum, opgjort efter reglerne i § 1 f i lov om fremme af privat udlejningsbyggeri, når de havde fået tilsagn om en andel af investeringsrammen for 2003. Se LL § 8 R, stk. 1, som affattet ved § 2 i lov nr. 490 af 9. juni 2004.
Reglen om fradrag har kun været gældende i forbindelse med investeringsrammen for 2003.
Reglen gjaldt for skattepligtige efter selskabsskatteloven, bortset fra aktieselskaber omfattet af SEL § 3 A. Se LL § 8 R, stk. 2, som affattet ved § 7 i lov nr. 1534 af 19. december 2007.
Genbeskatning af fradrag ved nedsættelse af anskaffelsessummen
Skattepligtige, der har fået fradrag ved indkomstopgørelsen efter reglerne i LL § 8 R, stk. 1, skal ved opgørelsen af den skattepligtige fortjeneste ved afståelse af ejendommen anvende en korrigeret anskaffelsessum. Anskaffelsessummen opgøres efter de almindelige regler med fradrag af den anskaffelsessum, der blev beregnet efter § 1 f i lov om fremme af privat udlejningsbygger, ganget med den sats, der efter SEL § 17, stk. 1, var gældende for det indkomstår, hvori fradraget er foretaget. Se LL § 8 R, stk. 3.
Læs også:
Med Skatteberegning 2026, kan du beregne skatten for indkomståret 2026. Da skatteberegneren har form af et Excel-regneark, er det muligt at gemme de indtastede oplysninger på din egen computer. Skal du beregne skatten for indkomståret 2025, skal du i stedet benytte Skatteberegning 2025.
,, Kollegaen, professor Frederik Waage, antyder i artiklen, at dommernes tendens til at lade staten vinde kan skyldes dommernes manglende ekspertise på skatteområdet.
,, Det er efter min opfattelse meget beklageligt, at Skattestyrelsen først i forbindelse med min høring og ikke allerede i forbindelse med dine henvendelser til styrelsen foretog en egentlig behandling og vurdering af sagen.
En lejeindtægt fra udlejning af et værelse til beboelse vil i mange tilfælde være skattefri. Det gælder, uanset om du selv ejer din bolig eller er lejer.
,, Udlejes et sommerhus, som også benyttes privat, vil lejeindtægten ofte være skattefri. I visse tilfælde vil en del af lejen dog skulle beskattes.
Kommuneskatteprocenterne bliver lagt til grund ved skatteberegningen for indkomståret 2026. Afgørende er, i hvilken kommune man havde bopæl den 5. september 2025.
,, Som advokat på borgernes side er det min oplevelse, at domstolene ikke udøver tilstrækkelig kontrol med forvaltningen
Højesteretsadvokat Michael Serup: Borgerne vinder kun otte procent af de skattesager, der indbringes for domstolene - afspejler det god retssikkerhed eller manglen på samme?, Berlingske 24. juli 2025
Værelsesudlejning (hus og ejerlejlighed)
Værelsesudlejning (andelsbolig)
Skattefri avance ved salg af hus
Skattefri avance ved salg af ejerlejlighed
