Til forside TAX.DK - skat & afgift
Den Juridiske Vejledning 2025-1
<< >>

C.D.9.11.2.4.2 Aktieavancer/-tab efter aktieavancebeskatningsloven

Indhold

Dette afsnit handler om den skattemæssige behandling af værdipapirer omfattet af aktieavancebeskatningsloven ►for foreninger, der er skattepligtige efter FBL § 1, stk. 1, nr. 2.◄

Afsnittet indeholder:

  • ►Regel◄
  • Næringsaktier
  • Datterselskabsaktier, koncernselskabsaktier ►og skattefri porteføljeaktier◄
  • ►Skattepligtige◄ porteføljeaktier
  • Investeringsbeviser
  • Aktier i et investeringsselskab.

►Regel

Foreninger er skattepligtige efter reglerne i aktieavancebeskatningsloven efter de samme regler, som gælder for aktieselskaber. Se FBL § 3, stk. 1.◄

Næringsaktier

Foreningers gevinst eller tab på næringsaktier beskattes efter lagerprincippet. Se ABL (aktieavancebeskatningsloven) §§ 17 og 23, stk. 5.

Datterselskabsaktier, koncernselskabsaktier ►og skattefri porteføljeaktier◄

Foreningers gevinst og tab ved afståelse af ►datterselskabsaktier, koncernselskabsaktier og skattefri porteføljeaktier◄ er ikke skattepligtige. Se ABL (aktieavancebeskatningsloven) § 8, ►ligesom tab ikke er fradragsberettigede.◄

►Se også afsnit C.B.2.3.5 om gevinst og tab ved afståelse af skattefri porteføljeaktier.◄

►Skattepligtige◄ porteføljeaktier

►Skattepligtige porteføljeaktier er porteføljeaktier, der ikke er omfattet af ABL § 4 C. Skattepligtige porteføljeaktier er således aktier, der hverken er næringsaktier, datterselskabsaktier, koncernselskabsaktier eller skattefri porteføljeaktier.◄

Foreningers gevinst og tab på disse aktier er skattepligtig som anden indkomst.

►Se også afsnit C.B.2.3.6 om gevinst og tab ved afståelse af skattepligtige porteføljeaktier.◄

Gevinsten/tabet opgøres ►som hovedregel◄ efter lagerprincippet, hvilket betyder, at årets værdistigning eller -tab skal medregnes ved opgørelsen af den skattepligtige indkomst. Se ABL (aktieavancebeskatningsloven) §§ 9 og 23, stk. 5.

Der er dog mulighed for at anvende realisationsprincippet på porteføljeaktier, der ikke er optaget til handel på et reguleret marked eller en multilateral handelsfacilitet. Se ►ABL (aktieavancebeskatningsloven) § 23, stk. 6 og◄ afsnit C.B.2.3 Selskabers afståelse af aktier om selskabers afståelse af aktier.

De særlige regler om at kunne benytte realisationsprincippet ►på porteføljeaktier, der er optaget til handel på et reguleret marked eller en multilateral handelsfacilitet,◄ der gælder for fonde, kan ikke benyttes af foreninger omfattet af fondsbeskatningsloven. ►Se FBL (fondsbeskatningsloven) § 3, stk. 3.◄ 

►Bemærk

Ved Lov nr. 1691 af 30. december 2024 er der indsat et nyt stykke 7 i ABL (aktieavancebeskatningsloven) § 23, hvorefter foreninger kan vælge at anvende realisationsprincippet ved opgørelse af gevinst og tab på aktier omfattet af ABL § 9, der er optaget til handel på et reguleret marked eller en multilateral handelsfacilitet. Realisationsprincippet kan alene anvendes i en periode på 7 år regnet fra det tidspunkt, hvor de aktier, der omfattes af valget, første gang er optaget til handel på et reguleret marked eller en multilateral handelsfacilitet. Valget omfatter alle de aktier i samme selskab, som fonden mv. ejer på det tidspunkt, hvor valget træffes, og de aktier i det pågældende selskab, som fonden mv. erhverver i løbet af den i 2. pkt. nævnte periode. Se afsnit C.B.2.3 om selskabers afståelse af aktier.◄

Se også

Se også afsnit

  • C.B.2.3.7 om skift af skattemæssig status
  • C.B.2.3.8 om overgang for porteføljeaktier, som foreningen ejede ved begyndelsen af indkomståret 2010.

Investeringsbeviser

Foreningers gevinst eller tab på investeringsbeviser skal medregnes som skattepligtig anden indkomst.

Gevinst eller tab skal opgøres efter lagerprincippet, som betyder, at årets værdistigninger eller -tab er skattepligtig.

Foreninger kan ikke vælge beskatning efter realisationsprincippet på omsættelige beviser i investeringsforeninger m.fl., da alle omsættelige investeringsbeviser anses for at være noterede. Se ABL § 3.

Aktier i et investeringsselskab

Aktier eller investeringsbeviser i investeringsselskaber omfattet af ABL (aktieavancebeskatningsloven) § 19 skal medregnes i den skattepligtige indkomst efter lagerprincippet. Der er ikke mulighed for at vælge realisationsprincip. Se ABL (aktieavancebeskatningsloven) § 23, stk. 8.

Se også

Se også afsnit C.B.4.6 Selskabers gevinst og tab på investeringsbeviser mv. om selskabers gevinst og tab på investeringsbeviser mv., hvor der henvises til afsnit C.B.4.3 om personers gevinst og tab på aktier og investeringsbeviser, der er udstedt af et investeringsselskab.

Kilde: Ligningsvejledningen/Den Juridiske Vejledning

Læs også:
BEREGNER
Med Skatteberegning 2025, kan du beregne skatten for indkomståret 2025. Da skatteberegneren har form af et Excel-regneark, er det muligt at gemme de indtastede oplysninger på din egen computer. Skal du beregne skatten for indkomståret 2024, skal du i stedet benytte Skatteberegning 2024.
,, Det er efter min opfattelse meget beklageligt, at Skattestyrelsen først i forbindelse med min høring og ikke allerede i forbindelse med dine henvendelser til styrelsen foretog en egentlig behandling og vurdering af sagen.
,, Selvom ens aktier faktisk er steget i værdi, står man altså tilbage med en skattegæld, som end ikke kan dækkes af værdien af aktierne på aktiesparekontoen.
BEREGNER
Beregn, hvad regeringens skattereform betyder for din skat: Skattereform 2023.
En lejeindtægt fra udlejning af et værelse til beboelse vil i mange tilfælde være skattefri. Det gælder, uanset om du selv ejer din bolig eller er lejer.
,, Udlejes et sommerhus, som også benyttes privat, vil lejeindtægten ofte være skattefri. I visse tilfælde vil en del af lejen dog skulle beskattes.
,, Selvstændige, der driver deres virksomhed som et ApS eller et A/S, vil således igen kunne få omkostningsgodtgørelse, når en afgørelse fra SKAT indbringes for Landsskatteretten eller de almindelige domstole.
Kommuneskatte­procenterne bliver lagt til grund ved skatteberegningen for indkomståret 2025. Afgørende er, i hvilken kommune man havde bopæl den 5. september 2024.
Oprindeligt ville regeringen sætte grænsen ned til 25%, men efter aftale med de Konservative har regeringen nu stillet forslag til Folketinget om, at grænsen sættes ned til 50%.
BEREGNER
Beregn, hvad det koster dig at sætte arbejdstiden et par timer ned om ugen.
,, Skattemyndighedernes opgave er at forvalte den lovgivning, som gælder på skatteområdet. Ved varetagelsen af denne opgave skal myndighederne opretholde borgernes tillid til, at myndighederne holder sig til lovgrundlaget. Den opretholdes ikke, hvis myndighederne giver skatteyderen en opfattelse af, at en lovbunden afgørelse - f.eks. en skatteansættelse - er genstand for forhandling med SKAT.

,, Rigsrevisionens undersøgelse har vist, at der i knap halvdelen af klagesagerne ikke findes dokumentation for den afgørelse, som SKAT har truffet, og at et af hovedprincipperne inden for forvaltningsretten - officialprincippet - er tilsidesat. Det er i sådanne sager ikke muligt at vurdere, om SKAT har taget saglige hensyn i klagebehandlingen.

Rigsrevisionens beretning om den offentlige ejendomsvurdering, august 2013

Skattesager
Befordring
Rejse
Erhvervsmæssige udgifter
Personalegoder
Lønmodtagere
Virksomheder
Ægteskab og samliv
Børn
Bolig og fast ejendom
Motor
Pension
Aktier og obligationer
Gaver
Arv
Arbejde i udlandet
Flytning til og fra Danmark
Told og afgift
! Materialet på TAX.DK har alene til formål at informere generelt om udvalgte retsregler. Har du behov for at træffe beslutning om, hvorvidt - og i givet fald hvordan - du skal handle i et konkret tilfælde, bør du altid søge bistand hos en skatterådgiver eller anmode om et bindende svar fra SKAT.