Den Juridiske Vejledning 2025-2
A.D.9.1.2 Krav om sikkerhedsstillelse, når en virksomhed anmelder sig til registrering
Indhold
Dette afsnit handler om de betingelser, der skal være opfyldt, for at Skatteforvaltningen kan stille krav om sikkerhed i forbindelse med, at virksomheden anmelder sig til registrering.
Afsnittet indeholder:
- Regel (A.D.9.1.2.1 Regel)
- De objektive betingelser (A.D.9.1.2.2 De objektive betingelser)
- Opgørelse af tab eller usikret restance (A.D.9.1.2.3 Opgørelse af tab eller usikret og ubetalt restance)
- Den subjektive betingelse i OPKL § 11, stk. 3 (A.D.9.1.2.4 Den subjektive betingelse)
- Oversigt over domme, kendelser, afgørelser, SKM-meddelelser mv. (Nyt) (A.D.9.1.2.5 Oversigt over domme, kendelser, afgørelser, SKM-meddelelser mv. (Nyt))
Kilde: Ligningsvejledningen/Den Juridiske Vejledning
Læs også:
BEREGNER




BEREGNER






BEREGNER


,, Som advokat på borgernes side er det min oplevelse, at domstolene ikke udøver tilstrækkelig kontrol med forvaltningen
Højesteretsadvokat Michael Serup: Borgerne vinder kun otte procent af de skattesager, der indbringes for domstolene - afspejler det god retssikkerhed eller manglen på samme?, Berlingske 24. juli 2025
Skattesager
Befordring
Rejse
Erhvervsmæssige udgifter
Personalegoder
Lønmodtagere
Virksomheder
Ægteskab og samliv
Børn
Bolig og fast ejendom
Værelsesudlejning (hus og ejerlejlighed)
Værelsesudlejning (andelsbolig)
Skattefri avance ved salg af hus
Skattefri avance ved salg af ejerlejlighed
Motor
Pension
Aktier og obligationer
Gaver
Arv
Arbejde i udlandet
Flytning til og fra Danmark
Told og afgift
! Materialet på TAX.DK har alene til formål at informere generelt om udvalgte retsregler. Har du behov for at træffe beslutning om, hvorvidt - og i givet fald hvordan - du skal handle i et konkret tilfælde, bør du altid søge bistand hos en skatterådgiver eller anmode om et bindende svar fra SKAT.