Til forside TAX.DK - skat & afgift
Den Juridiske Vejledning 2026-1
<< >>

C.H.4.7.5 Efterregulering efter ESL § 31, stk. 4 og § 33, stk. 4 og 5, ved opkrævning på baggrund af et foreløbigt beskatningsgrundlag (Tidligere afsnit C.H.4.3.4.2.4)

Indhold

Dette afsnit beskriver reglerne om, at der skal ske en efterregulering af ►ejendomsværdiskatten,◄ grundskylden ►og/eller dækningsafgiften◄, når den er opkrævet på ►baggrund af◄ et foreløbigt ►beskatnings◄grundlag. Hvordan efterreguleringen ►af grundskylden◄ sker, afhænger af, hvorvidt grundskylden opkræves over forskuds- og årsopgørelsen eller over skattekontoen. ►Dækningsafgift opkræves altid over skattekontoen.◄

Er den foreløbige opkrævning i 2024/2025►/2026 derimod◄ sket på grundlag af en foreløbig vurdering for 2022/2023 ►eller 2024/2025◄, gælder der særlige regler for efterregulering. Se afsnit C.H.4.7.4 Beskatning og efterregulering efter ESL § 82 som følge af foreløbige vurderinger for 2022, 2023, 2024 og 2025. Se også afsnit H.A.3.3 Foreløbige vurderinger for 2022 og 2023 om de foreløbige vurderinger for 2022 og 2023 ►og afsnit H.A.3.4 Forenkling af vurderingerne for 2024-2025 for ejerboliger og 2025-2026 for andre ejendomme om forenkling af vurderingerne for 2024/2025◄.

Afsnittet indeholder:

Se også

Se også afsnit:

  • C.H.4.3.4.2.1 Foreløbig beregning for ejendomme med en tidligere vurdering
  • C.H.4.3.4.2.2 Foreløbigt beskatningsgrundlag for nye ejendomme mv.

Kilde: Ligningsvejledningen/Den Juridiske Vejledning

Læs også:
BEREGNER
Med Skatteberegning 2026, kan du beregne skatten for indkomståret 2026. Da skatteberegneren har form af et Excel-regneark, er det muligt at gemme de indtastede oplysninger på din egen computer. Skal du beregne skatten for indkomståret 2025, skal du i stedet benytte Skatteberegning 2025.
,, Kollegaen, professor Frederik Waage, antyder i artiklen, at dommernes tendens til at lade staten vinde kan skyldes dommernes manglende ekspertise på skatteområdet.
,, Det er efter min opfattelse meget beklageligt, at Skattestyrelsen først i forbindelse med min høring og ikke allerede i forbindelse med dine henvendelser til styrelsen foretog en egentlig behandling og vurdering af sagen.
En lejeindtægt fra udlejning af et værelse til beboelse vil i mange tilfælde være skattefri. Det gælder, uanset om du selv ejer din bolig eller er lejer.
,, Udlejes et sommerhus, som også benyttes privat, vil lejeindtægten ofte være skattefri. I visse tilfælde vil en del af lejen dog skulle beskattes.
Kommuneskatte­procenterne bliver lagt til grund ved skatteberegningen for indkomståret 2026. Afgørende er, i hvilken kommune man havde bopæl den 5. september 2025.

,, Som advokat på borgernes side er det min oplevelse, at domstolene ikke udøver tilstrækkelig kontrol med forvaltningen

Højesteretsadvokat Michael Serup: Borgerne vinder kun otte procent af de skattesager, der indbringes for domstolene - afspejler det god retssikkerhed eller manglen på samme?, Berlingske 24. juli 2025

Skattesager
Befordring
Rejse
Erhvervsmæssige udgifter
Personalegoder
Lønmodtagere
Virksomheder
Ægteskab og samliv
Børn
Bolig og fast ejendom
Motor
Pension
Aktier og obligationer
Gaver
Arv
Arbejde i udlandet
Flytning til og fra Danmark
Told og afgift
! Materialet på TAX.DK har alene til formål at informere generelt om udvalgte retsregler. Har du behov for at træffe beslutning om, hvorvidt - og i givet fald hvordan - du skal handle i et konkret tilfælde, bør du altid søge bistand hos en skatterådgiver eller anmode om et bindende svar fra SKAT.