Til forside TAX.DK - skat & afgift
Den Juridiske Vejledning 2026-2
<< >>

C.E.12.1.4.1 Beskatning af udlodningsmodtagere der overtager opsparet overskud efter VSL afsnit I med succession

Indhold

Dette afsnit beskriver de skattemæssige forhold for udlodningsmodtagere, der overtager afdødes eller den længstlevende ægtefælles virksomhed(er), som har været beskattet efter virksomhedsordningen i VSL afsnit I.

Afsnittet indeholder:

  • Personer omfattet af reglen
  • Regel
  • Når den udloddede virksomhed udgør én af flere virksomheder
  • Fremtidige hævninger af afdødes eller den længstlevende ægtefælles opsparinger.

Personer omfattet af reglen

Reglen omfatter udlodningsmodtagere, hvor dødsboet skiftes i forbindelse med dødsfaldet og er omfattet af dødsboskatteloven afsnit II.

Regel

Den person, der får udloddet afdødes eller den længstlevende ægtefælles virksomhed, kan succedere i opsparinger efter virksomhedsskatteloven afsnit I inklusiv den tilhørende virksomhedsskat ved udløbet af indkomståret før dødsåret. Se dødsboskattelovens § 39, stk. 2, 1. pkt.

Bemærk

Når udlodningsmodtager selv har drevet virksomhed(er), hvor der er opsparet overskud, betyder det, at både udlodningsmodtagers og afdødes opsparinger indgår i reglen om, at den ældste opsparing skal hæves først. Er nogen af de overskud, som en udlodningsmodtager har succederet i, de ældste, skal disse hæves før udlodningsmodtagers egne nyere opsparinger. Se virksomhedsskattelovens § 10, stk. 5.

Når udlodningsmodtager hæver af opsparingen for indkomstår, hvor der både er

  • opsparinger, som han/hun har succederet i,
  • og egne opsparinger

kan udlodningsmodtager selv vælge i hvilken rækkefølge, disse opsparinger skal hæves. Se afsnit C.C.5.2.13.8 Overtagelse af konto for opsparet overskud (Succession) om succession i konto for opsparet overskud.

Når den udloddede virksomhed udgør én af flere virksomheder

Får modtageren udloddet

  • en del af virksomheden eller
  • én af flere virksomheder

kan vedkommende overtage opsparet overskud efter virksomhedsskattelovens afsnit I ved udløbet af indkomståret før dødsåret med succession i en forholdsmæssig del. Se dødsboskattelovens § 39, stk. 2, 2. pkt.

Med ændringen fremgår det nu direkte af dødsboskattelovens § 39, stk. 2, at beregningen af den del af saldoen på konto for opsparet overskud, der svarer til den pågældende del af en virksomhed, eller den pågældende virksomhed, vil skulle ske på basis af en opgørelse af kapitalafkastgrundlaget efter reglerne i virksomhedsskattelovens § 8, stk. 1 og 2.

Der var i den tidligere formulering af dødsboskattelovens § 39, stk. 2, henvist til dødsboskattelovens § 10, stk. 3, 2. pkt. hvoraf det fremgik, at der ved beregningen bortses fra de finansielle aktiver, hvilket efter lovændringen ikke længere er gældende.

Udloddes alene en del af en virksomhed eller en af flere virksomheder, kan der alene overtages en del af konto for opsparet overskud. Denne del beregnes som forholdet mellem den del af kapitalafkastgrundlaget ved udløbet af indkomståret forud for udlodningen, der vedrører den nævnte virksomhed, og hele kapitalafkastgrundlaget ved udløbet af indkomståret forud for udlodningsåret. De nævnte kapitalafkastgrundlag opgøres efter virksomhedsskattelovens § 8, stk. 1 og 2, hvilket indebærer, at de finansielle aktiver skal medtages i beregningen.

Det opgjorte opsparede overskud kan dog ikke være større end den positive værdi af kapitalafkastgrundlaget i den udloddede virksomhed. Dette kapitalafkastgrundlag opgøres ved udløbet af indkomståret forud for overdragelsesåret, og efter virksomhedsskattelovens § 8, stk. 1 og 2. Denne "maksimeringsregel" fremgår af dødsboskattelovens § 39, stk. 2, 4. pkt.  .

Hvis der er flere konti for opsparet overskud, overtages der en forholdsmæssig del af hver konto. Se dødsboskattelovens § 10, stk. 3, 3.-5. pkt., som efter § 39, stk. 2, 3. pkt. også skal bruges i dette tilfælde.

►I SKM2026.101.SR skulle en arving have udloddet én selvstændig virksomhed ud af flere virksomheder, og arvingen kunne derfor overtage den til denne virksomhed svarende del af indestående på konto for opsparet overskud, jf. DBSL § 39, stk. 2, 2. pkt. Denne del skulle beregnes efter forholdet mellem kapitalafkastgrundlaget i den udloddede virksomhed og det samlede kapitalafkastgrundlag for alle virksomhederne. Der kunne dog ikke overtages et større opsparet overskud end værdien af kapitalafkastgrundlaget i den udloddede virksomhed.

I dødsboet indgik der endvidere finansielle aktiver. De finansielle aktiver vedrørte ikke direkte nogen af virksomhederne, men var indtjent i en virksomhed, der var solgt tidligere. I den situation var det Skatterådets opfattelse, at der ved beregningen af det overtagne opsparede overskud ikke var nogen begrænsninger i, hvordan de finansielle aktiver blev fordelt mellem de forskellige virksomheder ved udlodningen til arvingerne. Skatterådet bekræftede derfor, at de finansielle aktiver frit kunne fordeles mellem virksomhederne ved udlodningen til arvingerne og dermed ved beregningen af den del af konto for opsparet overskud, som sønnen kunne overtage.◄

Bemærk

Det er en forudsætning for at overtage opsparet overskud, at modtageren selv opfylder kravene i virksomhedsskattelovens afsnit I. Se dødsboskattelovens § 39, stk. 2, 4. pkt.

Det vil bl.a. sige, at modtageren er skattepligtig her i landet - herunder efter en indgået dobbeltbeskatningsoverenskomst - af den virksomhed, som det opsparede overskud knytter sig til. En udenlandsk udlodningsmodtager kan kun overtage opsparet overskud knyttet til et fast driftssted, der ligger her i landet. Se dødsboskattelovens § 38.

Fremtidige hævninger af afdødes eller den længstlevende ægtefælles opsparinger

Når en udlodningsmodtager efterfølgende hæver af opsparet overskud, som den pågældende har overtaget med succession, skal den tilhørende virksomhedsskat indgå som en foreløbig indkomstskat ved skatteberegningen. Se KSL § 60, stk. 1 litra f og VSL § 10 stk. 3, 2. pkt.

Hvis virksomhedsskatten ikke kan rummes i slutskatten mv. for det pågældende indkomstår, skal en resterende virksomhedsskat fradrages i en ægtefælles slutskat mv., hvis udlodningsmodtageren er gift og lever sammen med ægtefællen ved udgangen af det pågældende indkomstår. Den virksomhedsskat, som herefter er tilbage, fremføres til fradrag i den beregnede slutskat mv. i de følgende indkomstår. Se virksomhedsskattelovens § 10, stk. 4

Se også

Se kildeskattelovens § 4 og afsnit C.A.8.1 Overordnet om ægtefællebeskatning om den ægteskabelige samlivsstatus i skattemæssig forstand.

Reglerne afviger fra virksomhedsskat af opsparinger, som personen selv har opsparet, fordi en eventuel virksomhedsskat, der ikke kan rummes i slutskatten mv., i det tilfælde udbetales direkte. Se VSL § 10, stk. 3, 3. pkt.

►Oversigt over domme, kendelser, afgørelser, SKM-meddelelser mv.◄

►Skemaet viser relevante afgørelser på området:◄

Afgørelse

Afgørelsen i stikord

Yderligere kommentarer

Skatterådet

►SKM2026.101.SR◄

►Spørger var et ikke skattefritaget dødsbo, hvori der indgik en række udlejningsejendomme og en skov- og landbrugsejendom, som afdødes børn skulle arve. Sønnen B skulle arve skov- og landbrugsejendommen, hvorfra der blev drevet skovvirksomhed, landbrug, udlejning af boliger på ejendommen og udlejning af dagsjagter.

Skatterådet bekræftede, at sønnen ville få udloddet én selvstændig virksomhed ud af flere virksomheder, og at han derfor kunne overtage den til skov- og landbrugsvirksomheden svarende del af indestående på konto for opsparet overskud, jf. dødsboskattelovens § 39, stk. 2, 2. pkt.

I dødsboet indgik der endvidere finansielle aktiver. De finansielle aktiver vedrørte ikke direkte nogen af virksomhederne, men var indtjent i en virksomhed, der var solgt tidligere.

I den situation var det Skatterådets opfattelse, at der ved beregningen af det overtagne opsparede overskud ikke var nogen begrænsninger i, hvordan de finansielle aktiver blev fordelt mellem de forskellige virksomheder ved udlodningen til arvingerne. Skatterådet bekræftede derfor, at de finansielle aktiver frit kunne fordeles mellem virksomhederne ved udlodningen til arvingerne og dermed ved beregningen af den del af konto for opsparet overskud, som sønnen kunne overtage.

Sønnen kunne som nævnt ovenfor overtage den til skov- og landbrugsvirksomheden svarende del af det opsparede overskud. Denne del skulle beregnes efter forholdet mellem kapitalafkastgrundlaget i den udlagte virksomhed og det samlede kapitalafkastgrundlag for alle virksomhederne. Der kunne dog ikke overtages et større opsparet overskud end værdien af kapitalafkastgrundlaget i den udlagte virksomhed. Skatterådet bekræftede, at Spørgers beregninger af det overtagne opsparede overskud var opgjort efter disse principper.◄

 
Kilde: Ligningsvejledningen/Den Juridiske Vejledning

,, Som advokat på borgernes side er det min oplevelse, at domstolene ikke udøver tilstrækkelig kontrol med forvaltningen

Højesteretsadvokat Michael Serup: Borgerne vinder kun otte procent af de skattesager, der indbringes for domstolene - afspejler det god retssikkerhed eller manglen på samme?, Berlingske 24. juli 2025

Skattesager
Befordring
Rejse
Erhvervsmæssige udgifter
Personalegoder
Lønmodtagere
Virksomheder
Ægteskab og samliv
Børn
Bolig og fast ejendom
Motor
Pension
Aktier og obligationer
Gaver
Arv
Arbejde i udlandet
Flytning til og fra Danmark
Told og afgift
! Materialet på TAX.DK har alene til formål at informere generelt om udvalgte retsregler. Har du behov for at træffe beslutning om, hvorvidt - og i givet fald hvordan - du skal handle i et konkret tilfælde, bør du altid søge bistand hos en skatterådgiver eller anmode om et bindende svar fra SKAT.