A.A.8.2.2.2.2.9 Gensidig aftaleprocedure
SFL § 27, stk. 1, nr. 9, kan anvendes på borgeres initiativ, men bestemmelsen har et yderst begrænset anvendelsesområde.
Hvis en borger har modtaget en afgørelse fra en udenlandsk myndighed, og Skatteforvaltningen anerkender denne afgørelse, skal SFL § 27, stk. 1, nr. 4 anvendes. Se A.A.8.2.2.2.2.4 Ændringer som følge af udenlandske myndigheders afgørelser
Hvis en borger anmoder om en gensidig aftaleprocedure, og forhandlingen resulterer i en aftalte, skal reglerne i den pågældende aftale (MAP e.l.) anvendes.
For betingelser og yderligere om reglen, se A.A.8.2.2.1.2.9 Gensidig aftaleprocedure om gensidig aftaleprocedure i relation til genoptagelse på Skatteforvaltningens initiativ.
Læs også:











,, Rigsrevisionens undersøgelse har vist, at der i knap halvdelen af klagesagerne ikke findes dokumentation for den afgørelse, som SKAT har truffet, og at et af hovedprincipperne inden for forvaltningsretten - officialprincippet - er tilsidesat. Det er i sådanne sager ikke muligt at vurdere, om SKAT har taget saglige hensyn i klagebehandlingen.
Rigsrevisionens beretning om den offentlige ejendomsvurdering, august 2013
Værelsesudlejning (hus og ejerlejlighed)
Værelsesudlejning (andelsbolig)
Skattefri avance ved salg af hus
Skattefri avance ved salg af ejerlejlighed