H.A.5.1.2.5 Ansættelse af grundværdi for tofamiliehuse
Indhold
Dette afsnit omhandler, ►hvornår der ved vurderingen af grundværdien skal tages højde for, at grunden ifølge plandataregistret Plandata.dk, kan anvendes til tofamiliehuse. Se afsnit H.A.5.2.5 for anvendelsen af grundværdikurven for tofamiliehuse.◄
I plangrundlaget, der bl.a. fastsætter, hvad og hvor meget, der må bygges i et område, anvendes plananvendelseskoder til at udtrykke, hvad en ejendom må anvendes til. Erhvervsstyrelsens vejledning i anvendelseskategorier af 11. februar 2019 indeholder en oversigt over plananvendelseskoder, som kommunerne registrerer i plandataregisteret Plandata.dk. Det er disse oplysninger, der er styrende for told- og skatteforvaltningens [Vurderingsstyrelsens] ansættelse af grundværdien.
Ifølge EVL § 18, stk. 2, ansættes grundværdien efter den mulige anvendelse eller udnyttelse, der giver den højeste grundværdi, hvis der efter plangrundlaget er mulighed for at anvende og udnytte grunden til forskellige formål. Nogle plananvendelseskategorier for ejerboliger giver mulighed for at opføre tofamilieshuse. Det er dog usikkert, om der efter plangrundlaget, som er nedbrudt i plandataregisteret, i alle disse situationer faktisk er mulighed for opførelse af tofamilieshuse.
EVL § 18, stk. 7, indeholder en bestemmelse, som beskriver, hvordan grundværdien ansættes i de situationer, hvor plananvendelseskoderne potentielt rummer mulighed for opførelse af tofamilieshuse. Af bestemmelsen følger, at der ved ansættelse af grundværdien i områder, hvor der ifølge plandataregisteret Plandata.dk kan opføres tofamilieshuse, alene tages hensyn hertil, hvis der faktisk er opført et tofamilieshus på grunden.
Læs også:












,, Som advokat på borgernes side er det min oplevelse, at domstolene ikke udøver tilstrækkelig kontrol med forvaltningen
Højesteretsadvokat Michael Serup: Borgerne vinder kun otte procent af de skattesager, der indbringes for domstolene - afspejler det god retssikkerhed eller manglen på samme?, Berlingske 24. juli 2025
Værelsesudlejning (hus og ejerlejlighed)
Værelsesudlejning (andelsbolig)
Skattefri avance ved salg af hus
Skattefri avance ved salg af ejerlejlighed