F.A.9.2.6.3 Administrativt samarbejde vedrørende særlige ikke-præferenceimportordninger
Når de særlige ikke-præferenceimportordninger er baseret på de i GF art. 57 omhandlede oprindelsescertifikater, er brugen af sådanne ordninger betinget af, at der er etableret en procedure for administrativt samarbejde, medmindre andet er fastsat i de pågældende ordninger.
Dette betyder, at det pågældende tredjeland skal sende følgende til Kommissionen:
a) Navn og adresse på de udstedende myndigheder samt prøver på aftryk af de stempler, som de benytter.
b) Navn og adresse på de statslige myndigheder, der skal modtage anmodninger om efterfølgende kontrol af oprindelsescertifikater, som fastsat i GF art. 59.
Kommissionen videresender herefter disse oplysninger til medlemsstaternes toldmyndigheder.
Såfremt et tredjeland ikke sender Kommissionen de pågældende oplysninger, skal Toldstyrelsen afvise brugen af den særlige ikke-præferenceimportordning.
Se GF art. 58.
Læs også:












,, Som advokat på borgernes side er det min oplevelse, at domstolene ikke udøver tilstrækkelig kontrol med forvaltningen
Højesteretsadvokat Michael Serup: Borgerne vinder kun otte procent af de skattesager, der indbringes for domstolene - afspejler det god retssikkerhed eller manglen på samme?, Berlingske 24. juli 2025
Værelsesudlejning (hus og ejerlejlighed)
Værelsesudlejning (andelsbolig)
Skattefri avance ved salg af hus
Skattefri avance ved salg af ejerlejlighed