F.A.20.3.1 Forsendelsessystemet
Indhold
Dette afsnit omhandler om forsendelsessystemet DMS, og i hvilke tilfælde det anvendes.
Afsnittet indeholder:
- Nyt forsendelsessystem
- Forsendelser, der er omfattet.
Nyt forsendelsessystem
Toldstyrelsen er overgået til et nyt it-system til toldangivelser. Systemet kaldes DMS (Declaration Management System), og i Danmark anvendes den korte betegnelse DMS-forsendelse for systemet. Se oversigt over toldsystemerne på toldst.dk/toldsystemer
►◄
Forsendelser, der er omfattet
DMS-Forsendelse omfatter samtlige forsendelser, der påbegyndes i konventionslandene. En virksomhed kan kun sende varer i forsendelsesproceduren, hvis den er tilsluttet det elektroniske forsendelsessystem.
DMS-Forsendelse omfatter hovedsageligt vejtransport, men også andre transportformer kan bruge den elektroniske forsendelsesangivelse. Det drejer sig fx om flytransport af ikke-EU varer (T1-varer), hvis flyselskabet ikke har tilladelse til den forenklede procedure (flymanifestet anvendes som forsendelsesangivelse).
Læs også:











,, Rigsrevisionens undersøgelse har vist, at der i knap halvdelen af klagesagerne ikke findes dokumentation for den afgørelse, som SKAT har truffet, og at et af hovedprincipperne inden for forvaltningsretten - officialprincippet - er tilsidesat. Det er i sådanne sager ikke muligt at vurdere, om SKAT har taget saglige hensyn i klagebehandlingen.
Rigsrevisionens beretning om den offentlige ejendomsvurdering, august 2013
Værelsesudlejning (hus og ejerlejlighed)
Værelsesudlejning (andelsbolig)
Skattefri avance ved salg af hus
Skattefri avance ved salg af ejerlejlighed