F.A.14.2.3.2 Toldtilsyn
Indhold
Afsnittet beskriver reglerne for toldtilsyn.
Afsnittet indeholder:
- Perioden, hvor varerne er under toldtilsyn
- Kontrol
- Undersøgelse af varerne eller udtagning af stikprøver
- Oversigt over domme, kendelser, afgørelser, SKM-meddelelser mv.
Perioden, hvor varerne er under toldtilsyn
Varer undergives toldtilsyn straks ved ankomst til EU's toldområde og forbliver under toldtilsyn, indtil deres toldmæssige status er fastslået. Varerne må ikke fjernes fra toldtilsyn uden toldmyndighedernes tilladelse. Se EUTK art. 134, stk. 1. art. 37 i.
EU-varer forbliver under toldtilsyn, indtil deres toldmæssige status er fastslået. For varer under proceduren for særligt anvendelsesformål, se dog EUTK art. 254 og afsnit F.A.24.6.3 Afslutning af proceduren om toldtilsynets ophør.
Ikke-EU-varer forbliver under toldtilsyn, indtil:
- de skrifter toldmæssig status,
- føres ud af EU's toldområde, eller
- tilintetgøres.
Se EUTK art. 134, stk. 1.
Kontrol
Varer, der føres ind i EU's toldområde, kan underkastes toldkontrol mens de er under toldtilsyn. Se EUTK art. 134, stk. 1 og hidtidige toldkodeks art. 37 i.
Hvor det er relevant, er varerne samtidig undergivet forbud og restriktioner, som er begrundet i hensynet til bl.a.:
- den offentlige moral,
- den offentlige orden,
- den offentlige sikkerhed,
- beskyttelse af menneskers og dyrs liv og sundhed,
- beskyttelse af planter,
- beskyttelse af miljøet,
- beskyttelse af nationale skatte af kunstnerisk, historisk eller arkæologisk værdi og
- beskyttelse af industriel og kommerciel ejendom, herunder kontrol af
- narkotikaprækursorer,
- varer, der krænker visse intellektuelle ejendomsrettigheder
- og penge, samt
- gennemførelsen af foranstaltninger til bevarelse og forvaltning af fiskeressourcerne og handelspolitiske foranstaltninger.
Se EUTK art. 134, stk. 1.
Undersøgelse af varerne eller udtagning af stikprøver
Ihændehaveren af varer, som er under toldtilsyn, kan til enhver tid efter tilladelse fra toldmyndighederne undersøge varerne eller udtage stikprøver, særligt med henblik på at fastslå varernes tarifering, toldværdi eller toldmæssig status. Se EUTK art. 134, stk. 2.
Oversigt over domme, kendelser, afgørelser, SKM-meddelelser mv.
| Afgørelse | Afgørelsen i stikord | Kommentarer |
| Landsretsdomme | ||
| SKM2025.226.ØLR | Importafgiftspligtige varer i form af navnlig en løfteramme til olieboringsudstyr, der var indført til Danmark fra Y2-land, var ved indførslen - hvad der var ubestridt for landsretten - blevet unddraget toldtilsyn, og som følge heraf opstod der toldskyld for appellanten, jf. artikel 203, stk. 1, i EF-toldkodeksen. Spørgsmålet for landsretten var, om der kunne opkræves importmoms af varerne. Østre Landsret fandt på baggrund af en samlet konkret bevismæssig vurdering af de fremlagte oplysninger, herunder oplysninger fremlagt for landsretten, at appellanten - et Y-land speditionsfirma - havde godtgjort, at varerne ikke var blevet optaget i Unionens økonomiske kredsløb, jf. hertil EU-Domstolens dom i sag C-26/18, Federal Express, da varerne måtte anses for udført fra Y1-kommune, Y4-land til Y3-land. Der kunne derfor ikke opkræves importmoms af varerne i medfør af momslovens § 12. | Dommen ændrer SKM2023.327.BR. |
Læs også:
Med Skatteberegning 2026, kan du beregne skatten for indkomståret 2026. Da skatteberegneren har form af et Excel-regneark, er det muligt at gemme de indtastede oplysninger på din egen computer. Skal du beregne skatten for indkomståret 2025, skal du i stedet benytte Skatteberegning 2025.
,, Kollegaen, professor Frederik Waage, antyder i artiklen, at dommernes tendens til at lade staten vinde kan skyldes dommernes manglende ekspertise på skatteområdet.
,, Det er efter min opfattelse meget beklageligt, at Skattestyrelsen først i forbindelse med min høring og ikke allerede i forbindelse med dine henvendelser til styrelsen foretog en egentlig behandling og vurdering af sagen.
En lejeindtægt fra udlejning af et værelse til beboelse vil i mange tilfælde være skattefri. Det gælder, uanset om du selv ejer din bolig eller er lejer.
,, Udlejes et sommerhus, som også benyttes privat, vil lejeindtægten ofte være skattefri. I visse tilfælde vil en del af lejen dog skulle beskattes.
Kommuneskatteprocenterne bliver lagt til grund ved skatteberegningen for indkomståret 2026. Afgørende er, i hvilken kommune man havde bopæl den 5. september 2025.
,, Som advokat på borgernes side er det min oplevelse, at domstolene ikke udøver tilstrækkelig kontrol med forvaltningen
Højesteretsadvokat Michael Serup: Borgerne vinder kun otte procent af de skattesager, der indbringes for domstolene - afspejler det god retssikkerhed eller manglen på samme?, Berlingske 24. juli 2025
Værelsesudlejning (hus og ejerlejlighed)
Værelsesudlejning (andelsbolig)
Skattefri avance ved salg af hus
Skattefri avance ved salg af ejerlejlighed
