F.A.11.8.2 Frister for at fastlægge det sted, hvor toldskylden opstår
For varer, der er omfattet af en toldprocedure, som ikke er afsluttet, eller varer, der er omfattet af en midlertidig opbevaring, som ikke er afsluttet korrekt, gælder der særlige frister for, hvornår toldskylden skal anses for at være opstået.
Se EUTK art. 87, stk. 2.
De særlige frister er fastsat i DF, og der skelnes mellem varer, der er omfattet af en forsendelsesordning, herunder TIR- og ATA-forsendelser, og andre tilfælde end forsendelse. Se også afsnit F.A.20 EU-forsendelse om EU-forsendelse.
EU-forsendelse
|
|
TIR-forsendelse
|
|
Varer, der er omfattet af et ATA-carnet
|
|
Andre tilfælde end forsendelse
|
Syv måneder fra en af følgende frister:
|
Se DF art. 77-80.
Læs også:












,, Som advokat på borgernes side er det min oplevelse, at domstolene ikke udøver tilstrækkelig kontrol med forvaltningen
Højesteretsadvokat Michael Serup: Borgerne vinder kun otte procent af de skattesager, der indbringes for domstolene - afspejler det god retssikkerhed eller manglen på samme?, Berlingske 24. juli 2025
Værelsesudlejning (hus og ejerlejlighed)
Værelsesudlejning (andelsbolig)
Skattefri avance ved salg af hus
Skattefri avance ved salg af ejerlejlighed