F.A.10.3.3.2 Lastning, håndtering, overliggerpenge mv.
Omkostninger ved lastning af transportmidlet (eventuelt ved omladning og håndtering af varerne forud for ankomsten til indførselsstedet i EU) skal fuldt ud medregnes i toldværdien. Noget tilsvarende gælder omkostninger til midlertidig oplagring under transport og levering, der opstår under leveringen.
Overliggerpenge, også betegnet som "demurrage charges", som afkræves importøren på grund af forsinkelse med lastningen af et transportmiddel uden for EU's toldområde, anses for at være en transportomkostning og skal derfor medregnes til toldværdien.
Se EUTK art. 71, stk. 1, litra e, nr. ii.
Dette gælder dog kun for "demurrage charges", der er pålagt varerne inden varernes ankomst til EU. Overliggerpenge, der relaterer sig til fx forsinkelser, opstået efter varernes ankomst, kan ikke medregnes i toldværdien. Se EUTK art. 72, litra a.
Se sag C-11/89, Unifert, præmis 28-31, hvor EU-Domstolen har udtalt sig om transportomkostninger i forhold til toldværdien.
Læs også:












,, Som advokat på borgernes side er det min oplevelse, at domstolene ikke udøver tilstrækkelig kontrol med forvaltningen
Højesteretsadvokat Michael Serup: Borgerne vinder kun otte procent af de skattesager, der indbringes for domstolene - afspejler det god retssikkerhed eller manglen på samme?, Berlingske 24. juli 2025
Værelsesudlejning (hus og ejerlejlighed)
Værelsesudlejning (andelsbolig)
Skattefri avance ved salg af hus
Skattefri avance ved salg af ejerlejlighed