Til forside TAX.DK - skat & afgift
Den Juridiske Vejledning 2025-2
<< >>

D.A.11.7.5 Regulering af fradrag ved betinget rabat, prisafslag, annullering, tilbagekøb, returnering samt tilbagetagelse ved købers misligholdelse ML § 27, stk. 4 og 5

Indhold

Afsnittet indeholder:

  • Baggrund
  • Modtagelse af kreditnotaer
  • Betingede rabatter mv. i tilfælde, hvor pligten til at udstede kreditnota ikke overholdes

Baggrund

En sælger kan regulere momsgrundlaget ved betinget rabat, prisafslag, annullering, tilbagekøb, returnering samt tilbagetagelse ved købers misligholdelse ifølge ML § 27, stk. 4 og 5.

Se afsnit D.A.8.1.1.4 Periodisering: Betingede rabatter ML § 27, stk. 4 om regulering af sælgers momsgrundlag i forbindelse med betingede rabatter mv. og ML § 27, stk. 4, samt afsnit D.A.8.1.1.5 Periodisering: Returvarer ML § 27, stk. 5 om regulering af sælgers momsgrundlag i forbindelse med returvarer og ML § 27, stk. 5

Modtagelse af kreditnotaer

I forbindelse med reguleringen af momsgrundlaget i forbindelse med betingede rabatter mv. og returvarer har sælger pligt efter ML § 27, stk. 4, og ML § 52 a, stk. 5, til at udstede kreditnota til køber. Se afsnit A.B.3.3.1.2 Faktureringspligten om pligten til at udstede kreditnotaer.

Køber har ved modtagelsen af kreditnotaen pligt til at regulere den oprindeligt fratrukne købsmoms på grundlag af kreditnotaen. Se momsbekendtgørelsens § 82, stk. 1, og afsnit A.B.3.3.3.2.2 Købsmoms.

Betingede rabatter mv. i tilfælde, hvor pligten til at udstede kreditnota ikke overholdes

Den skyldige moms er momsen af vederlaget. Hvis vederlaget nedsættes, så formindskes den skyldige moms. Efter Skattestyrelsens opfattelse har køber derfor pligt til at korrigere det foretagne fradrag som følge af en opnået, betingede rabat mv. Dette gælder ikke alene i tilfælde, hvor køber har modtaget en kreditnota i forbindelse med den betingede rabat mv., jf. momsbekendtgørelsens § 82. Det gælder også i tilfælde, hvor sælger ikke har overholdt pligten efter ML § 27, stk. 4, og ML § 52 a, stk. 5, til at udstede kreditnota. Se afsnit D.A.11.1.4.2 Ikke fradrag for moms, som ikke skal betales efter momsloven om moms, som ikke er skyldig efter momsloven.

Kilde: Ligningsvejledningen/Den Juridiske Vejledning

Læs også:
BEREGNER
Med Skatteberegning 2026, kan du beregne skatten for indkomståret 2026. Da skatteberegneren har form af et Excel-regneark, er det muligt at gemme de indtastede oplysninger på din egen computer. Skal du beregne skatten for indkomståret 2025, skal du i stedet benytte Skatteberegning 2025.
,, Kollegaen, professor Frederik Waage, antyder i artiklen, at dommernes tendens til at lade staten vinde kan skyldes dommernes manglende ekspertise på skatteområdet.
,, Det er efter min opfattelse meget beklageligt, at Skattestyrelsen først i forbindelse med min høring og ikke allerede i forbindelse med dine henvendelser til styrelsen foretog en egentlig behandling og vurdering af sagen.
En lejeindtægt fra udlejning af et værelse til beboelse vil i mange tilfælde være skattefri. Det gælder, uanset om du selv ejer din bolig eller er lejer.
,, Udlejes et sommerhus, som også benyttes privat, vil lejeindtægten ofte være skattefri. I visse tilfælde vil en del af lejen dog skulle beskattes.
Kommuneskatte­procenterne bliver lagt til grund ved skatteberegningen for indkomståret 2026. Afgørende er, i hvilken kommune man havde bopæl den 5. september 2025.

,, Som advokat på borgernes side er det min oplevelse, at domstolene ikke udøver tilstrækkelig kontrol med forvaltningen

Højesteretsadvokat Michael Serup: Borgerne vinder kun otte procent af de skattesager, der indbringes for domstolene - afspejler det god retssikkerhed eller manglen på samme?, Berlingske 24. juli 2025

Skattesager
Befordring
Rejse
Erhvervsmæssige udgifter
Personalegoder
Lønmodtagere
Virksomheder
Ægteskab og samliv
Børn
Bolig og fast ejendom
Motor
Pension
Aktier og obligationer
Gaver
Arv
Arbejde i udlandet
Flytning til og fra Danmark
Told og afgift
! Materialet på TAX.DK har alene til formål at informere generelt om udvalgte retsregler. Har du behov for at træffe beslutning om, hvorvidt - og i givet fald hvordan - du skal handle i et konkret tilfælde, bør du altid søge bistand hos en skatterådgiver eller anmode om et bindende svar fra SKAT.