Den Juridiske Vejledning 2025-1
C.E.9 Boopgørelse og værdiansættelse
Indhold
Dette afsnit handler om
- boopgørelsen (C.E.9.1 Boopgørelsen)
- værdiansættelser (C.E.9.2 Værdiansættelser)
- beregning af passivposter (C.E.9.3 Beregning af passivposter)
- nedsat boafgift ved overdragelse af aktier og virksomheder (C.E.9.4 Nedsat boafgift ved overdragelse af aktier og virksomheder)
- Henstand med betaling af boafgift ved overdragelse af aktier og virksomheder (C.E.9.5 Henstand med betaling af boafgift ved overdragelse af aktier og virksomheder)
- Når afdøde ikke har afkom (C.E.9.6 Når afdøde ikke har afkom)
Kilde: Ligningsvejledningen/Den Juridiske Vejledning
Læs også:
BEREGNER



BEREGNER






BEREGNER


,, Rigsrevisionens undersøgelse har vist, at der i knap halvdelen af klagesagerne ikke findes dokumentation for den afgørelse, som SKAT har truffet, og at et af hovedprincipperne inden for forvaltningsretten - officialprincippet - er tilsidesat. Det er i sådanne sager ikke muligt at vurdere, om SKAT har taget saglige hensyn i klagebehandlingen.
Rigsrevisionens beretning om den offentlige ejendomsvurdering, august 2013
Skattesager
Befordring
Rejse
Erhvervsmæssige udgifter
Personalegoder
Lønmodtagere
Virksomheder
Ægteskab og samliv
Børn
Bolig og fast ejendom
Værelsesudlejning (hus og ejerlejlighed)
Værelsesudlejning (andelsbolig)
Skattefri avance ved salg af hus
Skattefri avance ved salg af ejerlejlighed
Motor
Pension
Aktier og obligationer
Gaver
Arv
Arbejde i udlandet
Flytning til og fra Danmark
Told og afgift
! Materialet på TAX.DK har alene til formål at informere generelt om udvalgte retsregler. Har du behov for at træffe beslutning om, hvorvidt - og i givet fald hvordan - du skal handle i et konkret tilfælde, bør du altid søge bistand hos en skatterådgiver eller anmode om et bindende svar fra SKAT.