C.E.3.3.3.3 AM-bidrag i bobeskatningsperioden
Indhold
Dette afsnit beskriver, hvordan AM-bidrag indgår i bobeskatningsperioden.
Se afsnit C.E.14 Definitioner og forklaringer om definition af bobeskatningsperioden.
Dødsboer omfattet af reglen
Reglen omfatter skiftede dødsboer, hvor skiftet sker i forbindelse med dødsfaldet, og hvor dødsboet ikke er skattefritaget efter DBSL § 6.
Se afsnit C.E.3.1.5 Hvornår er et dødsbo skattefritaget? om, hvornår et dødsbo er skattefritaget.
Regel
Afdødes skattepligtige indkomst for bobeskatningsperioden opgøres efter skattelovgivningens regler for personer. Se DBSL § 21, stk. 1.
Det gælder også bortseelsesretten eller fradragsretten for AM-bidrag, selv om det er endeligt for det indkomstår, hvori dødsfaldet er sket.
Se KSL § 23, stk. 1, om fradragsret for AM-bidrag.
Bemærk
Når dødsboet skiftes og er omfattet af DBSL afsnit II, vil Skattestyrelsen ikke opgøre, om afdøde har betalt for lidt eller for meget i AM-bidrag i dødsåret, fordi
- indeholdt bidrag (for en lønmodtager) og
- foreløbigt bidrag, som forfaldt før dødsfaldet (sammen med B-skatterater)
er endeligt for det indkomstår, hvori dødsfaldet er sket. Se DBSL § 33 A, stk. 2.
Se også
Se også afsnit C.E.3.3.6.1 Indkomst i bobeskatningsperioden ved forskudt indkomstår om indkomst i bobeskatningsperioden ved forskudt indkomstår.
Læs også:
Med Skatteberegning 2026, kan du beregne skatten for indkomståret 2026. Da skatteberegneren har form af et Excel-regneark, er det muligt at gemme de indtastede oplysninger på din egen computer. Skal du beregne skatten for indkomståret 2025, skal du i stedet benytte Skatteberegning 2025.
,, Kollegaen, professor Frederik Waage, antyder i artiklen, at dommernes tendens til at lade staten vinde kan skyldes dommernes manglende ekspertise på skatteområdet.
,, Det er efter min opfattelse meget beklageligt, at Skattestyrelsen først i forbindelse med min høring og ikke allerede i forbindelse med dine henvendelser til styrelsen foretog en egentlig behandling og vurdering af sagen.
En lejeindtægt fra udlejning af et værelse til beboelse vil i mange tilfælde være skattefri. Det gælder, uanset om du selv ejer din bolig eller er lejer.
,, Udlejes et sommerhus, som også benyttes privat, vil lejeindtægten ofte være skattefri. I visse tilfælde vil en del af lejen dog skulle beskattes.
Kommuneskatteprocenterne bliver lagt til grund ved skatteberegningen for indkomståret 2026. Afgørende er, i hvilken kommune man havde bopæl den 5. september 2025.
,, Som advokat på borgernes side er det min oplevelse, at domstolene ikke udøver tilstrækkelig kontrol med forvaltningen
Højesteretsadvokat Michael Serup: Borgerne vinder kun otte procent af de skattesager, der indbringes for domstolene - afspejler det god retssikkerhed eller manglen på samme?, Berlingske 24. juli 2025
Værelsesudlejning (hus og ejerlejlighed)
Værelsesudlejning (andelsbolig)
Skattefri avance ved salg af hus
Skattefri avance ved salg af ejerlejlighed
