C.D.8.8.4.4 Gevinst og tab på kontrakter
Gevinst og tab på kontrakter (terminskontrakter mv.), som har til formål at sikre driftsindtægter og driftsudgifter omfattet af tonnageskatteordningen, henføres til den indkomst, som kontrakterne skal sikre. Se TSL § 12, stk. 2.
Hvis et rederi således eksempelvis indgår en kontrakt, hvorefter man mod en præmiebetaling sikrer sig mod faldende fragtrater i en given situation, vil det beløb, der vil komme til udbetaling til rederiet i tilfælde af faldende fragtrater, skulle henføres til den tonnagebeskattede del af virksomheden.
Det er kun kontrakter vedrørende driftsindtægter og driftsudgifter, der er omfattet af bestemmelsen.
Læs også:












,, Som advokat på borgernes side er det min oplevelse, at domstolene ikke udøver tilstrækkelig kontrol med forvaltningen
Højesteretsadvokat Michael Serup: Borgerne vinder kun otte procent af de skattesager, der indbringes for domstolene - afspejler det god retssikkerhed eller manglen på samme?, Berlingske 24. juli 2025
Værelsesudlejning (hus og ejerlejlighed)
Værelsesudlejning (andelsbolig)
Skattefri avance ved salg af hus
Skattefri avance ved salg af ejerlejlighed