Til forside TAX.DK - skat & afgift
Den Juridiske Vejledning 2025-2
<< >>

A.C.1.6.6 Samtykke

►Indhold

Dette afsnit beskriver reglerne for samtykke.

Afsnittet indeholder

  • Regel
  • Samtykke til at give oplysninger 
  • Samtykke til at indhente oplysninger hos tredjemand til brug for en straffesag
  • Hvis der ikke gives samtykke◄

Regel

Når Skatteforvaltningen har vejledt den mistænkte om, at vedkommende ikke har pligt til at meddelen oplysninger, kan den mistænkte give samtykke til alligevel at give oplysninger, selvom oplysningspligten overfor vedkommende ikke gælder. Se RSL § 10, stk. 3.

Den mistænkte kan også give samtykke til, at Skatteforvaltningen anvender oplysningspligten i forhold til tredjemand ►til at indhente oplysninger til brug for behandling af en straffesag mod den mistænkte◄. Se RSL § 10, stk. 4.

►Samtykke til at give oplysninger◄

►Den mistænkte kan give samtykke til at give Skatteforvaltningen oplysninger til brug for en skatte-, told-, og/eller afgiftssag. Samtykket kan gives i forlængelse af, at Skatteforvaltningen anmoder om materiale til brug for en skatte-, told-, og/eller afgiftssag eller i forbindelse med et tvangsindgreb - fx en udgående kontrol, hvor den mistænkte giver samtykke til at give Skatteforvaltningen oplysninger og dermed hjælpe i forbindelse med den udgående kontrol.◄

Samtykket skal være skriftligt, og skal meddeles på et frivilligt, specifikt og informeret grundlag. Kravet om, at samtykket skal være givet på et specifikt grundlag indebærer, at det klart og utvetydigt skal fremgå, hvad der meddeles samtykke til. 

►At samtykket skal gives på et informeret grundlag betyder, at den mistænkte skal være klar over, hvad vedkommende giver samtykke til. Skatteforvaltningen skal sikre sig, at den mistænkte er tilstrækkeligt vejledt om, hvad samtykket indebærer, så denne kan vurdere, hvorvidt samtykket skal gives. Dette betyder, at den mistænkte bl.a. skal oplyses om, at vedkommende ikke har pligt til at afgive oplysninger, og at, hvis samtykke gives, kan oplysningerne også indgå i vurderingen af, om der er begået en strafbar overtrædelse. Den mistænkte skal desuden vejledes om, at samtykket til enhver tid kan tilbagekaldes.

Skriftlighedskravet indebærer, at samtykket skal gives på et skriftligt grundlag, og at det således ikke er tilstrækkeligt, at samtykket gives mundtligt. ◄Derudover er der ikke noget formkrav til det skriftlige samtykke, der fx kan gives på mail eller via Skatteforvaltningens► samtykkeerklæring.◄  

Den skattepligtige kan til enhver tid tilbagekalde sit samtykke. Der gælder ikke noget krav om skriftlighed eller andre formkrav for tilbagekaldelsen. Det betyder, at tilbagekaldelsen også kan ske mundtlig.  

►Samtykke til at indhente oplysninger hos tredjemand til brug for en straffesag◄

►RSL § 10, stk. 4, giver mulighed for at indhente oplysninger hos tredjemand til brug for behandling af en straffesag, hvis den mistænkte giver sit samtykke. Det kræver dog, at Skatteforvaltningen har beføjelser til at indhente oplysninger til brug for behandling af en straffesag. Skattekontrolloven giver fx ikke beføjelser til at indhente oplysninger til brug for behandling af en straffesag men kun til oplysninger, der er nødvendige for skattekontrollen, indberetningskontrollen og kontrol vedrørende indeholdelse af kildeskat. ◄

►Hvis der ikke gives samtykke◄

►Hvis der ikke gives samtykke, har Skatteforvaltningen ingen mulighed for at indhente oplysningerne hos den mistænkte selv om de forehold, hvor der foreligger en konkret mistanke. 

Skatteforvaltningen må i stedet og hvis muligt fx:

Kilde: Ligningsvejledningen/Den Juridiske Vejledning

Læs også:
BEREGNER
Med Skatteberegning 2026, kan du beregne skatten for indkomståret 2026. Da skatteberegneren har form af et Excel-regneark, er det muligt at gemme de indtastede oplysninger på din egen computer. Skal du beregne skatten for indkomståret 2025, skal du i stedet benytte Skatteberegning 2025.
,, Kollegaen, professor Frederik Waage, antyder i artiklen, at dommernes tendens til at lade staten vinde kan skyldes dommernes manglende ekspertise på skatteområdet.
,, Det er efter min opfattelse meget beklageligt, at Skattestyrelsen først i forbindelse med min høring og ikke allerede i forbindelse med dine henvendelser til styrelsen foretog en egentlig behandling og vurdering af sagen.
En lejeindtægt fra udlejning af et værelse til beboelse vil i mange tilfælde være skattefri. Det gælder, uanset om du selv ejer din bolig eller er lejer.
,, Udlejes et sommerhus, som også benyttes privat, vil lejeindtægten ofte være skattefri. I visse tilfælde vil en del af lejen dog skulle beskattes.
Kommuneskatte­procenterne bliver lagt til grund ved skatteberegningen for indkomståret 2026. Afgørende er, i hvilken kommune man havde bopæl den 5. september 2025.

,, Som advokat på borgernes side er det min oplevelse, at domstolene ikke udøver tilstrækkelig kontrol med forvaltningen

Højesteretsadvokat Michael Serup: Borgerne vinder kun otte procent af de skattesager, der indbringes for domstolene - afspejler det god retssikkerhed eller manglen på samme?, Berlingske 24. juli 2025

Skattesager
Befordring
Rejse
Erhvervsmæssige udgifter
Personalegoder
Lønmodtagere
Virksomheder
Ægteskab og samliv
Børn
Bolig og fast ejendom
Motor
Pension
Aktier og obligationer
Gaver
Arv
Arbejde i udlandet
Flytning til og fra Danmark
Told og afgift
! Materialet på TAX.DK har alene til formål at informere generelt om udvalgte retsregler. Har du behov for at træffe beslutning om, hvorvidt - og i givet fald hvordan - du skal handle i et konkret tilfælde, bør du altid søge bistand hos en skatterådgiver eller anmode om et bindende svar fra SKAT.