J.A.17.2.2 Udveksling af oplysninger
Spillemyndigheden kan udveksle oplysninger med andre offentlige myndigheder, herunder Skattestyrelsen, der fører kontrol med angivelse og betaling af afgifter af spil. Spillemyndigheden kan også udveksle oplysninger med udenlandske myndigheder.
Spillemyndigheden kan udveksle nødvendige oplysninger om virksomheder mv. omfattet af spillelovgivningen til brug for de respektive myndigheders kontrol.
Se SPILL § 49.
Spillemyndigheden og Skattestyrelsen kan foretage registersamkøring og samstilling af oplysninger, der er udvekslet elektronisk. I den forbindelse skal databeskyttelsesforordningens og databeskyttelseslovens regler om behandling af personoplysninger iagttages.
Læs også:
Med Skatteberegning 2026, kan du beregne skatten for indkomståret 2026. Da skatteberegneren har form af et Excel-regneark, er det muligt at gemme de indtastede oplysninger på din egen computer. Skal du beregne skatten for indkomståret 2025, skal du i stedet benytte Skatteberegning 2025.
,, Kollegaen, professor Frederik Waage, antyder i artiklen, at dommernes tendens til at lade staten vinde kan skyldes dommernes manglende ekspertise på skatteområdet.
,, Det er efter min opfattelse meget beklageligt, at Skattestyrelsen først i forbindelse med min høring og ikke allerede i forbindelse med dine henvendelser til styrelsen foretog en egentlig behandling og vurdering af sagen.
En lejeindtægt fra udlejning af et værelse til beboelse vil i mange tilfælde være skattefri. Det gælder, uanset om du selv ejer din bolig eller er lejer.
,, Udlejes et sommerhus, som også benyttes privat, vil lejeindtægten ofte være skattefri. I visse tilfælde vil en del af lejen dog skulle beskattes.
Kommuneskatteprocenterne bliver lagt til grund ved skatteberegningen for indkomståret 2026. Afgørende er, i hvilken kommune man havde bopæl den 5. september 2025.
,, Som advokat på borgernes side er det min oplevelse, at domstolene ikke udøver tilstrækkelig kontrol med forvaltningen
Højesteretsadvokat Michael Serup: Borgerne vinder kun otte procent af de skattesager, der indbringes for domstolene - afspejler det god retssikkerhed eller manglen på samme?, Berlingske 24. juli 2025
Værelsesudlejning (hus og ejerlejlighed)
Værelsesudlejning (andelsbolig)
Skattefri avance ved salg af hus
Skattefri avance ved salg af ejerlejlighed
