E.B.3.3.1 Hvornår skal der betales registreringsafgift?
Indhold
Afsnittet handler om, hvornår der skal betales afgift for registrering af ejerrettighederne til et fly.
Afsnittet indeholder:
- Registreringsmyndigheden
- Hvornår udløses afgiften?
- Midlertidig registrering.
Registreringsmyndigheden
Registreringsmyndigheden er Luftfartøjsregistret, Trafikstyrelsen.
Registreringen af rettigheder over fly sker i to registre:
- Nationalitetsregistret - registrering af ejerrettigheder
- Rettighedsregistret over Luftfartøjer - registrering af panterettigheder
Hvornår udløses afgiften?
Afgiften udløses ved anmeldelse til registrering i et af registrene. Se ►TAL § 16◄.
Overførsel fra Nationalitetsregistret til Rettighedsregistret udløser ikke afgift.
Registreringsafgiften udløses ikke kun ved registrering af et ejerskifte, men også ved registrering af et ejerforhold, der ikke sker i forbindelse med et ejerskifte. Der skal derfor betales registreringsafgift, når et fly overføres fra et udenlandsk register til Nationalitetsregistret, uden at flyet skifter ejer, fordi der sker en registrering af ejerforholdet i et dansk register.
Midlertidig registrering
Der skal betales registreringsafgift, selvom registreringen af ejerforholdet er midlertidigt. Hvis et ejerforhold er registreret betinget, er den endelige registrering af forholdet afgiftsfri.
Læs også:












,, Som advokat på borgernes side er det min oplevelse, at domstolene ikke udøver tilstrækkelig kontrol med forvaltningen
Højesteretsadvokat Michael Serup: Borgerne vinder kun otte procent af de skattesager, der indbringes for domstolene - afspejler det god retssikkerhed eller manglen på samme?, Berlingske 24. juli 2025
Værelsesudlejning (hus og ejerlejlighed)
Værelsesudlejning (andelsbolig)
Skattefri avance ved salg af hus
Skattefri avance ved salg af ejerlejlighed