Til forside TAX.DK - skat & afgift
Den Juridiske Vejledning 2025-2
<< >>

C.F.7.2.5 Organisationer uden aftaler om skattelempelse

Liste over organisationer uden aftaler om skattelempelse

Organisation

Bemærkninger

ADDA, Agricultural DevelopmentDenmarkAsia

CIAT, International Centre of Tropical Agriculture

CIFOR, Centre for International Research in Forestry

CIMMYT, Centro Internacional de Mejoramiento de Maíz y Trigo

Det Internationale Majs- og Hvedeforædlingscenter.

EMBL (European Molecular Biology Laboratory)

Landsskatteretten fandt, at der ikke var hjemmel til at fritage en indkomst, som klageren havde modtaget som vederlag i forbindelse med ansættelse ved European Molecular Biology Laboratory i Tyskland, for beskatning i Danmark. SKM2018.236.LSR.

EFTA, European Free Trade Association

Danmark er udtrådt 1. januar 1973.

FEDER, European Regional Development Fund

Den Europæiske Fond for Regionaludvikling (oprettet 1. januar 1975) - Spørgsmålet om privilegier er uafklaret.

ICARDA, The International Centre for Agricultural Research in Dry Areas

ICLARM, International Centre for Living Aquatic Resources Management

ICRAF, International Council for Research in Agroforestry

IIMI, International Irrigation Management Institute

IITA, International Institute of Tropical Agriculture

IPGRI, The International Plant Genetic Resources Institute

IRRI, The International Rice Research Institute

ISNAR, International Services for National Agricultural Research

Meter-konventionen

Af 20. maj 1875/6. oktober 1921 - Ingen bestemmelser om skattefrihed for personale ved det Internationale Bureau for Mål og Vægt med sæde i Paris, som blev oprettet i forbindelse med konventionen. Aftale indgået mellem bureauet og den franske regering om, at det ved bureauet ansatte personale er fritaget for indkomst- og formueskat til den franske stat.

Bemærk

De ansatte i disse organisationer er underlagt de skatteregler, der følger af landenes interne skatteregler og eventuelle dobbeltbeskatningsoverenskomster.

Kilde: Ligningsvejledningen/Den Juridiske Vejledning

Læs også:
BEREGNER
Med Skatteberegning 2026, kan du beregne skatten for indkomståret 2026. Da skatteberegneren har form af et Excel-regneark, er det muligt at gemme de indtastede oplysninger på din egen computer. Skal du beregne skatten for indkomståret 2025, skal du i stedet benytte Skatteberegning 2025.
,, Kollegaen, professor Frederik Waage, antyder i artiklen, at dommernes tendens til at lade staten vinde kan skyldes dommernes manglende ekspertise på skatteområdet.
,, Det er efter min opfattelse meget beklageligt, at Skattestyrelsen først i forbindelse med min høring og ikke allerede i forbindelse med dine henvendelser til styrelsen foretog en egentlig behandling og vurdering af sagen.
En lejeindtægt fra udlejning af et værelse til beboelse vil i mange tilfælde være skattefri. Det gælder, uanset om du selv ejer din bolig eller er lejer.
,, Udlejes et sommerhus, som også benyttes privat, vil lejeindtægten ofte være skattefri. I visse tilfælde vil en del af lejen dog skulle beskattes.
Kommuneskatte­procenterne bliver lagt til grund ved skatteberegningen for indkomståret 2026. Afgørende er, i hvilken kommune man havde bopæl den 5. september 2025.

,, Som advokat på borgernes side er det min oplevelse, at domstolene ikke udøver tilstrækkelig kontrol med forvaltningen

Højesteretsadvokat Michael Serup: Borgerne vinder kun otte procent af de skattesager, der indbringes for domstolene - afspejler det god retssikkerhed eller manglen på samme?, Berlingske 24. juli 2025

Skattesager
Befordring
Rejse
Erhvervsmæssige udgifter
Personalegoder
Lønmodtagere
Virksomheder
Ægteskab og samliv
Børn
Bolig og fast ejendom
Motor
Pension
Aktier og obligationer
Gaver
Arv
Arbejde i udlandet
Flytning til og fra Danmark
Told og afgift
! Materialet på TAX.DK har alene til formål at informere generelt om udvalgte retsregler. Har du behov for at træffe beslutning om, hvorvidt - og i givet fald hvordan - du skal handle i et konkret tilfælde, bør du altid søge bistand hos en skatterådgiver eller anmode om et bindende svar fra SKAT.