C.A.1.2.3.2.2 Underskud i den personlige indkomst
Indhold
Dette afsnit handler om underskud i den personlige indkomst, herunder overførsel til modregning hos ægtefællen.
Afsnittet indeholder:
- Underskud til modregning i den personlige indkomst
- Overførsel af underskud til modregning hos ægtefællen.
Underskud til modregning i den personlige indkomst
Hvis en persons personlige indkomst er negativ, modregnes den i indkomstårets positive kapitalindkomst inden opgørelsen af beregningsgrundlagene for de beregnede skatter, omfattet af PSL § 13, stk. 3, 1. pkt.
Et resterende negativt beløb fremføres til modregning først i kapitalindkomst og derefter i personlig indkomst for de følgende indkomstår inden opgørelsen af beregningsgrundlagene for skatter omfattet af PSL § 13, stk. 3, 2. pkt.
Negativ personlig indkomst kan kun fremføres, i det omfang den ikke kan modregnes efter 1. eller 2. pkt. for et tidligere indkomstår. Se PSL § 13, stk. 3, 3. pkt.
Overførsel af underskud i personlig indkomst til modregning hos ægtefællen
Hvis en gift persons personlige indkomst er negativ, og ægtefællerne er sambeskattede og samlevende ved indkomstårets udløb, kan der ske modregning efter den prioriterede rækkefølge i PSL § 13, stk. 4.
Se også
- Cirkulære nr. 129 af 4. juli 1994 om personskatteloven - afsnit E.
- Forslag nr. 138 til lov om ændring af personskatteloven mv. fremsat den 20. marts 2024. Vedtaget ved lov nr. 482 af 22. maj 2024.
Læs også:
Med Skatteberegning 2026, kan du beregne skatten for indkomståret 2026. Da skatteberegneren har form af et Excel-regneark, er det muligt at gemme de indtastede oplysninger på din egen computer. Skal du beregne skatten for indkomståret 2025, skal du i stedet benytte Skatteberegning 2025.
,, Kollegaen, professor Frederik Waage, antyder i artiklen, at dommernes tendens til at lade staten vinde kan skyldes dommernes manglende ekspertise på skatteområdet.
,, Det er efter min opfattelse meget beklageligt, at Skattestyrelsen først i forbindelse med min høring og ikke allerede i forbindelse med dine henvendelser til styrelsen foretog en egentlig behandling og vurdering af sagen.
En lejeindtægt fra udlejning af et værelse til beboelse vil i mange tilfælde være skattefri. Det gælder, uanset om du selv ejer din bolig eller er lejer.
,, Udlejes et sommerhus, som også benyttes privat, vil lejeindtægten ofte være skattefri. I visse tilfælde vil en del af lejen dog skulle beskattes.
Kommuneskatteprocenterne bliver lagt til grund ved skatteberegningen for indkomståret 2026. Afgørende er, i hvilken kommune man havde bopæl den 5. september 2025.
,, Som advokat på borgernes side er det min oplevelse, at domstolene ikke udøver tilstrækkelig kontrol med forvaltningen
Højesteretsadvokat Michael Serup: Borgerne vinder kun otte procent af de skattesager, der indbringes for domstolene - afspejler det god retssikkerhed eller manglen på samme?, Berlingske 24. juli 2025
Værelsesudlejning (hus og ejerlejlighed)
Værelsesudlejning (andelsbolig)
Skattefri avance ved salg af hus
Skattefri avance ved salg af ejerlejlighed
